Las Americas

On the southwest part of the island is situated agglomeration Los Cristianos-Las Americas-Costa Adeje. It is a typical touristic place for lazybones and local Las Vegas in one pack. So it is not a right place for “nature lovers” but it is more places for a party and nightlife. On the other hand, beaches in Las Americas are full of very good surf spots and when the wind has a good direction, there is a possibility to windsurf and kitesurf on two spots. But the combination of wind and waves is quite rare and happens only during the months in winter. If you are lucky, the wave session is amazing.

The first location is La Fitenia. If you want to ride there it is necessary for the wind blowing from east or west, the swell from south to northwest. Southeast wind that enables to ride port tack (side off shore) is normally very strong (30 to 45 knots) and also very gusty. It is because of the seashore but mainly because of the  earthwork that protects a bay (lazy tourists) from the waves. But let’s wish them their peaceful “pool” :-). Gusty wind and little space are the reason why kite-surfers are not riding here when the wind is blowing in this direction. If the wind blows southwest (on shore) to northwest (side on shore) and people are riding on starboard, the number of kitesurfers and windsurfers can be equal. The size of the waves depends on the strength of swell. Sometimes could happen that the wind is strong accompanied by only a chop from the local wind or Poseidon shows his powers and the waves can reach the hight of 4 to 7 metres. Sea bottom is formed by a irregularly protruding reef so be careful when close to the seashore.

Při západním směru větru lze také jezdit za rohem o 300 metrů dál směrem ke Costa Adeje napříč surf spoty Dedo, Pisina, Derecha del Cartel, La Izquierda. Jezdí se zde však čistý on shore a při větších vlnách se jedná spíše o challenge, kdy chyba rovná se rozlámaný nádobíčko (alespoň na WS). Pokud ovšem rádi jezdíte úplně na samotku, tak toto je to pravé místo :-). Co se týče břehu, to je pravý opak. Podél celého pobřeží této oblasti vede široký chodník věčně plný turistů a individuí na špekmobilech. V případě potíží se vás tedy vždy někdo všimne, případně pomůže s vybavením na břeh.

Oblast oceánu mezi Tenerife a přilehlou La Gomerou je velmi hluboká (cca 2,5 km). To je vhodným životním prostředím pro velké hlavonožce a tím pádem i pro velryby, které je požírají. Nezřídka kdy se stane, že při otáčení několik set metrů od břehu se vedle vás vynoří obrovská ploutev. Velryby jsou ovšem na rozdíl od nás lidí mírumilovné a mají nás úplně na salámu, takže žádný strach a jen si vychutnat takový okamžik. Během parkování si obrňte nervy nebo doražte před osmou ráno, než začnou parkovat lidi, co přijeli do práce. Ideální ovšem je přijet již v podvečer před dnem D, protože západ slunce za protější La Gomerou je opravdu kouzelnou záležitostí. Přenocování je zcela bez problému i s obytkou.